fbpx

Sezonowane mięsa Rzeźnika Majolika

Sezonowane przez Rzeźnika Majolika to prawdziwa uczta dla każdego konesera dobrego smaku. Doskonale odzwierciedlają smak wyrobów włoskich i hiszpańskich. Tych, które jeszcze kilkaset lat temu można było spotkać na polskich stołach.

Zwracamy szczególną uwagę na jakość, smak oraz pochodzenie zwierząt, których mięso wykorzystujemy do wytwarzania naszych wędlin oraz sezonowanych steków czy kiełbas.

Wspomagamy się nowoczesna technologią. Podczas produkcji używamy precyzyjnych urządzeń do pomiarów i kontroli jakości.

KAŻDA PARTIA WĘDLIN POSIADA INDYWIDUALNY NUMER I JEST TRAKTOWANA ODDZIELNIE. JEST TO UNIKATOWA, RZEMIEŚLNICZA PRODUKCJA. WYKORZYSTUJEMY MIĘSO OD REGIONALNYCH, KASZUBSKICH DOSTAWCÓW.

Sezonowane steki – pochodzą z wołowiny ras mięsnych wyłącznie polskiego bydła. Wołowina poddana procesowi sezonowania to jedyne właściwe podejście do steków. Już po krótkim okresie np. 2 tygodni smak mięsa intensyfikuje się a kruchość i soczystość wzrasta. W naszej ofercie będziemy mieli całą gamę produktów (w różnym okresie sezonowania) a także wiele ciekawych „cięć” od podstawowych: Rib Eye, Rostbef, Tomahawk czy T-bone.

Szynka „Mała” Majolika – wytwarzana z chudego mięsa o niskiej zawartości tłuszczu. poddawana procesom konserwacji w soli i cukrze. Szczepiona specjalną odmianą pleśni. Dojrzewa minimum 2 miesiące.

Coppa Premium – charakteryzuje się intensywnym mięsnym smakiem oraz niesamowitym aromatem. Każda Coppa ma swój numer i jest produkowana w 100% ręcznie, przechodząc na wszystkich etapach przez ręce naszego rzeźnika. Dojrzewająca w specjalnych warunkach od 2 do 6 miesięcy.

Bresaola – jest przygotowywana według tradycyjnych, włoskich receptur. Swój charakterystyczny smak i aromat zawdzięcza maceracji w czerwonym winie, przyprawom oraz ok. dwumiesięcznemu procesowi dojrzewania.

Kiełbasy dojrzewające (salami, chorizo itp) – produkowane z kaszubskiej wieprzowiny oraz w niektórych przypadkach z polskiej, wyselekcjonowanej wołowiny. W naszej ofercie będą mogli Państwo znaleźć odpowiedniki takich klasyków jak włoskie salami czy hiszpańskie chorizo. W każdym z tych produktów znajduje się sól, cukier oraz bakterie pozwalające osiągnąć odpowiedni smak i aromat.

Szynka z kością – długodojrzewająca – najbardziej prestiżowy z wyrobów dostępnych w naszej ofercie. Produkowana w 100% ręcznie przy użyciu jedynie dwóch rodzajów soli: kamiennej oraz morskiej. Swój wyrazisty smak zawdzięcza długiemu procesowi dojrzewania, który odbywa się w 4 etapach. Aktualnie na polskim rynku nie znajdą Państwo podobnego produktu o tak starannej recepturze stworzonego w 100% z polskich składników. Szynka w trakcie dojrzewania. Dostępna latem 2020.

Comments are closed.

Visit our Tripadvisor profile